Wojciech Pławiak

doradca podatkowy
Radca Prawny
Ekspert Business Centre Club
ds. podatku od nieruchomości

Od kilkunastu lat zajmuję się podatkiem od nieruchomości. Na co dzień doradzam wielkim przedsiębiorstwom międzynarodowym i mikropodatnikom. Kancelarię podatkową prowadzę w Warszawie.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Oszczędności w podatku od nieruchomości – budowle w budynkach

Wojciech Plawiak25 kwietnia 2022Komentarze (1)

W czasach gdy wszyscy poszukujemy ograniczenia kosztów i oszczędności w wydatkach kolejny odcinek cyklu wpisów na temat sprawdzonych metod identyfikacji oszczędności w podatku od nieruchomości.

Ze względu na specyfikę tego podatku, raz zidentyfikowane oszczędności można z łatwością przenieść nawet 6 lat wstecz oraz rozpoznawać także w kolejnych latach.

Oszczędności w podatku od nieruchomości

Problem – opodatkowanie instalacji w budynkach

Mocno  już utrwalonym pomysłem na oszczędności w podatku od nieruchomości jest zweryfikowanie podejścia do budowli, instalacji które znajdują się całkowicie lub częściowo wewnątrz budynku.

Może chodzić zarówno o typowe instalacje wewnątrz budynku (kable, rurociągi, klimatyzacje) jak i wysokowartościowe składniki majątku – kotły, maszyny, urządzenia, linie produkcyjne, stacje gazowe i elektryczne.

Oczywiste pytanie dotyczące tych składników: czy płacić podatek od nieruchomości od budowli nawet jeśli choćby częściowo są one zlokalizowane wewnątrz już opodatkowanego budynku.

Rozwiązanie – wyłączenie z opodatkowania instalacji w budynkach

Podatnik z reguły przyjmuje założenie to co jest środkiem trwałym w grupie 2, podlega opodatkowaniu jako budowla. Właśnie w przypadku tzw. „budowli w budynkach”  założenie to może działać na niekorzyść.

Urządzenia i instalacje w części, w jakiej zlokalizowane są w budynku, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako odrębne obiekty budowlane; są one traktowane jako części budynku.

Wynika to z definicji budynku traktującej instalacje jako jego część. Dlatego skoro opodatkowany jest budynek to nie mogą być odrębnie opodatkowane składniki uznawane za części tego budynku.

Stanowisko o braku opodatkowania linii produkcyjnych (technologicznych) w budynku znajduje potwierdzenie w licznych wyrokach sądów administracyjnych i pismach Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju  (pismo MIIR z 14 września 2015 r. stanowiące odpowiedź na interpelację nr 33447 oraz pismo MIIR z 22 maja 2015 r. znak DB.II.054.20.2015.IS.2 stanowiące odpowiedź na oświadczenie senackie przy piśmie z dnia 23 kwietnia znak BPS/043-73-3184/15):

instalacje, które nie będą zapewniały możliwości użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem np. instalacje przemysłowe wewnątrz obiektu, nie podlegają reglamentacji przepisów ustawy – Prawo budowlane

Oszczędność – kto i ile może zaoszczędzić

Skutki rozwiązania są znaczne. Rozwiązanie skutkuje bowiem wyłączeniem z opodatkowania całości lub części budowli wewnątrz zakładu. Część budowli wewnątrz budynków nie będzie w ogóle opodatkowana.

Na przykładzie jeśli przedsiębiorca posiada kable i instalacje stanowiące odrębnie środki trwałe o wartości 400.000 zł zlokalizowane w 75% w budynkach to przy zastosowaniu rozwiązania zapłaci czterokrotnie niższy podatek.

Wojciech Pławiak
doradca podatkowy
radca prawny

***

Oszczędności w podatku od nieruchomości – budowle zamortyzowane

W czasach gdy wszyscy poszukujemy ograniczenia kosztów i oszczędności w wydatkach rozpoczynamy cykl wpisów na temat sprawdzonych metod identyfikacji oszczędności w podatku od nieruchomości.

Ze względu na specyfikę tego podatku, raz zidentyfikowane oszczędności można z łatwością przenieść nawet 6 lat wstecz oraz rozpoznawać także w kolejnych latach [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Wojciech Pławiak

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawno-Podatkowa Wojciech Pławiak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Iza 17 lutego, 2022 o 23:42

  Dziękuję, że miałem możliwość przeczytać tak ciekawy artykuł! Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawno-Podatkowa Wojciech Pławiak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: