Wojciech Pławiak

doradca podatkowy
Radca Prawny
Ekspert Business Centre Club
ds. podatku od nieruchomości

Od kilkunastu lat zajmuję się podatkiem od nieruchomości. Na co dzień doradzam wielkim przedsiębiorstwom międzynarodowym i mikropodatnikom. Kancelarię podatkową prowadzę w Warszawie.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

O mnie

Witam Cię na łamach mojego bloga!

Nazywam się Wojciech Pławiak i jestem doradcą podatkowym oraz radcą prawnym.

Od kilkunastu lat zajmuję się niszowym podatkiem od nieruchomości. Specjalistów od tej tematyki jest niewielu co budzi początkowo zdziwienie. Podatek od nieruchomości i inne podatki majątkowe to ogromne obciążenia niezależne od aktualnej sytuacji podatnika. Podatek reguluje łącznie 9 przepisów ustawy wydawałoby się więc, że sprawa jest stosunkowo prosta.

W praktyce dopiero praktyczne poznanie tego podatku pokazuje stopień jego komplikacji, związki z prawem budowlanym, kuriozalne orzecznictwo. Dość powiedzieć, że podatek ten w ostatnich latach najczęściej był analizowany przez Trybunał Konstytucyjny. Z tych powodów w rzeczywistości to bardzo trudne zagadnienie wymagające połączenia wiedzy technicznej i praktycznej znajomości orzeczeń sądowych i norm budowlanych, bez których same przepisy podatkowe sprowadzą podatnika na manowce.

Warto zapoznać się z podatkami od nieruchomości także dlatego, że coraz więcej wskazuje, że opodatkowanie majątku to przyszłość podatków. O ile z dochodami można próbować uciec to z majątkiem zwłaszcza nieruchomym nie jest to już takie proste.

Doradzam wielkim przedsiębiorstwom międzynarodowym i mikropodatnikom. Współtworzyłem Zespół Podatku od Nieruchomości EY. Hobbystycznie prowadziłem zajęcia z tematyki podatku od nieruchomości na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (kierunek doradztwo podatkowe). Byłem ekspertem Zespołu Podatków i Opłat Lokalnych Rady Konsultacyjnej przy Ministrze Finansów i udało mi się uzyskać uznanie w rankingach Rzeczpospolitej firm doradztwa podatkowego na najlepszego specjalistę w podatku od nieruchomości.

Teraz tą wiedzą chciałbym podzielić się z czytelnikami bloga.

***