Wojciech Pławiak

doradca podatkowy
Radca Prawny
Ekspert Business Centre Club
ds. podatku od nieruchomości

Od kilkunastu lat zajmuję się podatkiem od nieruchomości. Na co dzień doradzam wielkim przedsiębiorstwom międzynarodowym i mikropodatnikom. Kancelarię podatkową prowadzę w Warszawie.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Jak odzyskać podatek od nieruchomości od nieużytkowanych obiektów?

Wojciech Plawiak18 marca 2022Komentarze (0)

Polski fiskus nałożył na przedsiębiorców podatek od nieruchomości według najwyższych stawek niezależnie od tego czy wykorzystują oni nieruchomość w prowadzonej działalności gospodarczej.

Na szczęście nie zawsze sławny Trybunał Konstytucyjny tym razem stanął po stronie podatników uznając taką regulację za niezgodną z Konstytucją.

Jak obniżyć podatek i odzyskać nadpłaty?  

Jak odzyskać podatek od nieruchomości od nieużytkowanych obiektów

Problem – opodatkowanie nieruchomości przedsiębiorcy

Źródłem problemu były przepisy ustawy o podatkach i opłatach , które nakładały na podatek od nieruchomości na przedsiębiorcę-właściciela nieruchomości wg najwyższej stawki podatkowej tylko z powodu statusu przedsiębiorcy.

Bez znaczenia był faktyczny związek nieruchomości z działalnością gospodarczą. Nawet gdyby nieruchomości nie były wykorzystywane w tej działalności a nawet nie nadawały się do takiego wykorzystania, podatek należało uiścić.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego  zapadł 24 lutego 2021 r. i nadal może być wykorzystywany przez podatników do obniżenia podatku od nieruchomości zarówno za bieżący rok jak i okres od 2017 r. Trybunał orzekł, że przepis rozumiany w ten sposób, że o związaniu nieruchomości z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje wyłącznie posiadanie gruntu, budynku lub budowli przez przedsiębiorcę jest niezgodny z Konstytucją.

Wyrok nie różnicuje sytuacji osób fizycznych i prawnych, co oznacza, że ma on znaczenia także dla spółek prawa handlowego posiadających nieruchomości niewykorzystywane w działalności

Jak odzyskać nadpłaty

Przedsiębiorcy powinni dokonać przeglądu posiadanego majątku aby zidentyfikować nieruchomości, które nie służą im do prowadzenia działalności gospodarczej.

Do odzyskania są kwoty podatku od tych nieruchomości, które nie są i nie mogą być potencjalnie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

Podatek można odzyskać za okres 5 lat wstecz od 2017 r. Wyrok może być również uwzględniony w bieżących rozliczeniach.

Wojciech Pławiak
doradca podatkowy
radca prawny

***

Oszczędności w podatku od nieruchomości – budowle w budynkach

W czasach gdy wszyscy poszukujemy ograniczenia kosztów i oszczędności w wydatkach kolejny odcinek cyklu wpisów na temat sprawdzonych metod identyfikacji oszczędności w podatku od nieruchomości.

Ze względu na specyfikę tego podatku, raz zidentyfikowane oszczędności można z łatwością przenieść nawet 6 lat wstecz oraz rozpoznawać także w kolejnych latach [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Wojciech Pławiak

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawno-Podatkowa Wojciech Pławiak w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Prawno-Podatkowa Wojciech Pławiak w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: