Wojciech Pławiak

doradca podatkowy
Radca Prawny
Ekspert Business Centre Club
ds. podatku od nieruchomości

Od kilkunastu lat zajmuję się podatkiem od nieruchomości. Na co dzień doradzam wielkim przedsiębiorstwom międzynarodowym i mikropodatnikom. Kancelarię podatkową prowadzę w Warszawie.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Podatek od nieruchomości a koronawirus

Wojciech Plawiak29 kwietnia 2020Komentarze (0)

koronawirus a podatek od nieruchomości

Dzisiaj oczy wszystkich zwrócone są na wszelkie informacje o pandemii koronawirusa i możliwych formach wsparcia państwa dla podatników (zachęcam do lektury wpisu o tarczy finansowej na drugim z prowadzonych blogów).

Koronawirus dotknął także podatków od nieruchomości – warto zapoznać się z instrumentami wsparcia polegającymi na odroczeniu lub nawet zwolnieniu z opodatkowania nieruchomości.

Rozwiązania pojawiły się już w tzw. Tarczy Antykryzysowej 1.0:

  • Możliwość wprowadzenia przez każdą z gmin zwolnień z podatku od nieruchomości od gruntów, budynków i budowli grupom przedsiębiorców (nie mogą być to przedsiębiorcy indywidualnie wskazani), których płynność uległa pogorszeniu w wyniku koronawirusa.
  • Możliwość odroczenia płatności miesięcznych rat podatku od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec 2020 r. nie dłużej niż do 30 września 2020 r.

Jak widać w obu przypadkach konieczna jest aktywność naszej gminy. Przepisy o podatku od nieruchomości uchwala wprawdzie ogólnokrajowy parlament ale o stawkach i zwolnieniach specjalne decyduje już każda z gmin. Dlatego warto dowiedzieć się w naszej gminie czy takie rozwiązanie (możliwe na podstawie Tarczy) zostały już wprowadzone.

Aby przekonać naszego wójta / burmistrza / prezydenta o celowości tych działań można podać przykłady wielu już gmin w całej Polsce, które na takie rozwiązania się zdecydowały:

  • Gmina Kozienice rozważa odroczenie płatności raty podatku od nieruchomości za kwiecień dla wszystkich przedsiębiorców indywidualnych i osób prawnych do 30 września 2020 roku.
  • Oleśnica wprowadziła już zwolnienie z podatku od nieruchomości za miesiące maj i czerwiec 2020 r.  dla budowli, budynków i gruntów wykorzystywanych w działalności handlowej, usługowej lub wytwórczej. Zwolnienie uzależnione jest od wykazania pogorszenia płynności finansowej. Łączny koszt programu szacuje się na ponad 1.380.000 zł.

Jak widać warto sprawdzić aktualny stan dla gminy – podobne uchwały pojawiają się każdego dnia.

Możemy także skorzystać ze standardowych form pomocy podatkowej dotyczącej wszystkich podatków, w tym podatku od nieruchomości. Wniosek może obejmować odroczenie, rozłożenie na raty podatku oraz umorzenie niezapłaconej zaległości podatkowej.

Przy odroczeniu lub ustaleniu rat w ramach rozwiązań antykryzysowych nie musimy płacić tzw. opłaty prolongacyjnej (połowy standardowych odsetek za okres odroczenia). Nie są to jednak rozwiązania dotyczące wszystkich – każdy z podatników musi złożyć odrębny, własny wniosek, wykazując pogorszenie płynności. Z moich doświadczeń takie wnioski mają obecnie znacznie większe szanse powodzenia.

W ramach przeglądu podatków od nieruchomości ułatwienia dotyczą i to z poziomu ustawy minimalnego podatku od nieruchomości komercyjnych. Podatku nie trzeba płacić w terminach 20.04.2020 r. (za marzec), 20.05.2020 r. (za kwiecień), 20.06.2020 r. (za maj), lecz w terminie do 20.07.2020 r.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. kom.: 609 241 737e-mail: wojciech.plawiak@litigato.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawno-Podatkowa Wojciech Pławiak Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawno-Podatkowa Wojciech Pławiak z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wojciech.plawiak@litigato.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: